DOKARMIANIE PTAKÓW

Dokarmianie ptaków zimą to niejednokrotnie ratowanie im życia. Bez naszego wsparcia mniej doświadczone, osłabione lub stare ptaki mają zdecydowanie mniejsze szanse na przetrwanie w czasie obfitych opadów śniegu i mrozów kiedy krótkie i zimne dni utrudniają dostęp do pokarmu.
Decydując się na to musimy być rzetelni i konsekwentni, bo tylko ciągłość dokarmiania będzie skuteczną pomocą. Ptaki mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia, kojarzą dane miejsce ze źródłem pokarmu już po kilkukrotnym jego dostarczeniu. Sporadyczne dokarmianie jest więc nieodpowiedzialne. Głodne zwierzęta zamiast szukać pożywienia, będą na nie czekać marnując czas i energię, co może je doprowadzić nawet do śmierci głodowej. Z tego względu raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny. Wraz z jej nadejściem, kiedy pożywienie jest już łatwo osiągalne kończymy dokarmianie, by ptaki nie przywykły do pomocy przez cały rok.

Karmnik

Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest karmnik, który należy ulokować w miejscu bezpiecznym, z dala od krzewów, bo ich sąsiedztwo może sprzyjać atakom ze strony kotów. Ważna jest też konstrukcja karmnika – powinien on chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. W pobliżu możemy umieścić poidełko.

Musimy dbać o czystość: usuwać odchody i resztki jedzenia, by zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii.

autor Edmund Adler

Karma


    Ptaki najlepiej dokarmiać: ziarnami, daktylami, morelami, ligustrem, porzeczkami, pokrojonymi rodzynkami, zamrożonymi owocami czarnego bzu, aronią i orzechami, niesoloną słoniną lub smalcem, także okruchami pieczywa. Nie powinny być jednak głównym składnikiem pokarmowym, a jedynie uzupełnieniem, bo zbyt duża liczba chleba
w pożywieniu może powodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli chleb będzie nieświeży.
Nie zapominajmy też o naczyniach z czystą wodą.

Dokarmianie ptaków to ocalanie czyjegoś życia, źródło satysfakcji i ogromnej przyjemności, a także edukacja wynikająca z obserwacji naszych skrzydlatych braci.

Jako ciekawostka, dla miłośników oryginalnych form, prezentujemy projekty niekonwencjonalnych karmników.

Dodaj komentarz