Archiwum KSHPE CALISIA

Walne Zebranie
Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej

 

    1 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w Walnym Zebraniu PFO. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

Walne Zebranie
Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

 

    18 marca 2017 roku odbyło się Walne Zebranie naszego stowarzyszenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


    Serdecznie zapraszamy na nasz profil na facebooku, gdzie umieściliśmy zdjęcia i film
z naszej wystawy.

    23 lipca 2016 roku zwyczajowo już odbyło się nasze wakacyjne spotkanie integracyjne. Zorganizowaliśmy je jak w ubiegłym roku w Gospodarstwie Agroturystycznym Zacisze w Wojciechówce – miejscu przyjaznym zwierzętom, co wyjątkowo przypadło nam do gustu. Pogoda nam sprzyjała, czas umilała dobra muzyka, więc nastroje były wyśmienite. W miłej aurze pogawędziliśmy o naszych hodowlach, zakosztowaliśmy pysznych potraw a wieczór zakończyliśmy ogniskiem oraz tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.
Spotkanie było jak zawsze udane, zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

    Ostatnie przed wakacjami zebranie naszego Stowarzyszenia odbyło się 15 czerwca 2016 roku w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, który był tak uprzejmy i udostępnił nam salę wyposażoną w rzutnik mulimedialny. Dzięki temu udogodnieniu spotkanie było bardzo atrakcyjne. Prezes – kolega Andrzej Werbliński zaprezentował członkom Stowarzyszenia interesujące materiały filmowe z instruktażami na temat chowu, chorób i innych ważnych aspektów z życia ptaków egzotycznych w naszych hodowlach.

    23 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej numer 22 im. Józefa Piłsudskiego w Kaliszu Prezes naszego Stowarzyszenia – kolega Andrzej Werbliński wygłosił prelekcję na temat hodowli ptaków egzotycznych. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, zadawały mnóstwo pytań, bacznie obserwowały towarzyszące Prezesowi ptaki i licznie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Wizyta była niezwykle udana, a uczniowie zadowoleni z atrakcji.

    W dniach 21-22 listopada br., w godzinach 9:00-18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu przy ul. Fabrycznej 13-15 odbyła się IV WYSTAWA PTAKÓW.
Organizatorem było Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Partnerami imprezy byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i Ergo Laboratorium Reklamy. Patronat medialny sprawowało Radio Centrum 106,4 fm, a sponsorami byli:
P.H.U STAL-EX, Zakład Zaopatrzenia HYDROSTAL z Konina oraz Salon Kosmetyczny Magda z Konina.
Serdecznie dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za odwiedziny. Wdzięczni jesteśmy również partnerom i patronowi medialnemu oraz sponsorom za pomoc, wsparcie i promocję.
Wystawie towarzyszyły II Mistrzostwa Ornitologiczne, na których nasi hodowcy prezentowali swoje najlepsze ptaki, a sędzia Polskiej Federacji Ornitologicznej poddawał je wnikliwej ocenie. Konkurs zakończył się wręczeniem ponad 50. pucharów, co jest dla nas wszystkich dużym sukcesem.
Zapraszamy w przyszłym roku!

Zdjęcia z imprezy znajdują się w galerii na naszym facebooku.

W dniach 21-22 listopada br., w godzinach 9:00-18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu przy ul. Fabrycznej 13-15 odbędzie się IV WYSTAWA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH.
Organizatorem jest Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Partnerami imprezy będą: Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i Ergo Laboratorium Reklamy, natomiast patronat medialny jak zawsze niezawodnie sprawować będzie Radio Centrum 106,4 fm. Sponsorami oficjalnymi wystawy będą: P.H.U STAL-EX z Kalisza oraz Zakład Zaopatrzenia HYDROSTAL z Konina.

Imprezie towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży MDK w Kaliszu zatytułowana PTAKI FANTASTYCZNE.

Serdecznie zapraszamy!

Soptkanie hodowców KSHPE Calisia
– ciąg dalszy


Zamieszczamy kolejne zdjęcia z imprezy integracyjnej KSHPE CALISIA, która odbyła się 11 lipca 2015 roku w Gospodarstwie Agroturystycznym Zacisze w Wojciechówce. 

Soptkanie hodowców KSHPE Calisia


11 lipca 2015 roku odbyła się impreza integracyjna Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Tym razem gościliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym Zacisze w Wojciechówce, gdzie podziwialiśmy wiele różnych zwierząt, które można zobaczyć w fotogalerii.
Pogoda była słoneczna, humory szampańskie, a frekwencja duża. Nie zabrakło też dobrej muzyki prezentowanej przez DJ’a w osobie prezesa Andrzeja Werblińskiego.
W przyjemnej atmosferze spędziliśmy czas na rozmowach, których głównym tematem była oczywiście wymiana spostrzeżeń na temat naszych hodowli.
Potrawy serwowane przez gospodarzy były pyszne, a największym powodzeniem cieszył się smalec swojski z kiszonymi ogórkami. Kulinarną atrakcją po zapadnięciu zmroku było pieczenie kiełbasek przy ognisku. Niespodziewanie tuż przed zmrokiem „odwiedziła” nas para bociana czarnego, tak rzadkiego w chwili obecnej ptaka.
Spotkanie było bardzo udane, zapraszamy do galerii! 

Noc Kupały
i 5-lecie SHPiPE KAKADU


20 czerwca 2015 roku w Nekli miała miejsce kolejna impreza pod nazwą Noc Kupały.
Imprezie organizowanej z okazji powitania lata towarzyszyły liczne występy znanych zespołów, m.in. InoRos, wiele atrakcji dla najmłodszych oraz pokaz fajerwerków. Najważniejszą dla nas atrakcją tego dnia była wystawa papug i ptaków egzotycznych zorganizowana przez Stowarzyszenie Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych KAKADU. Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 5-lecie powstania. KSHPE CALISIA jako zaprzyjaźnione stowarzyszenie zostało zaproszone na tę uroczystość oraz do udziału w wystawie. Pojechało dwóch naszych kolegów: Radosław Musielak, który zaprezentował Nimfy Białogłowe i Rozelle Białolice oraz Krzysztof Socha wystawiający parę Konur Słonecznych i Konur Złotoczelnych.
Imprezę oceniamy jako bardzo udaną i dobrze zorganizowaną, miło spędziliśmy czas nawiązując nowe kontakty z hodowcami z całej Polski. 

Nadciąga upalne lato:)autor zdjęcia PAUL DUANN
zdjęcie pobrane ze strony paulduann.com 

Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze
Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

 

    W dniu 22 marca 2015 roku o godz. 17:00, w Kaliszu przy ulicy Nowy Świat 46 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.
    Na Zebraniu odczytano sprawozdania za rok 2014: merytoryczne i finansowe oraz podsumowanie finansowe lat 2011-2014. Zaprezentowano także sprawozdanie Komisji Rewizyjnej a Prezes Andrzej Werbliński przedstawił sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w całej I kadencji. Wszystkie sprawozdania zostały zatwierdzone jednomyślnie. W dalszej części Zebrania wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia oraz skład Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej, a także delegatów na Walny Zjazd Polskiej Federacji Ornitologicznej. Zebranie upłynęło w bardzo przyjemnej atmosferze, a po części oficjalnej odbył się mały poczęstunek. 

Dlaczego papugi papugują?

 

 
zdjęcie samiczki papużki falistej wykonane podczas eksperymentu z „wirtualnym partnerem”
foto: dr Nancy Burley

Papugi słyną ze zdolności do naśladowania dźwięków. To pasjonujące zjawisko skłoniło naukowców do badań. Wykorzystali „wirtualnych partnerów”, by odkryć, czy samica podejmując decyzję o wyborze życiowego partnera ocenia samca przez pryzmat jego nawoływania. Wyniki badań opublikowane w piśmie Ethology, stawiają wyzwanie tradycyjnemu postrzeganiu różnicy między ptasim „śpiewaniem” a „nawoływaniem”.
Papugi są jednym z nielicznych gatunków ptaków, które rozwinęły zdolność szybkiego uczenia się i naśladowania nowych dźwięków, ale ewolucyjne przyczyny tej umiejętności nie są jeszcze w pełni poznane. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego badał papużki faliste, by sprawdzić, czy możliwość naśladowania nowych nawoływań jest powiązana z rozpoczęciem zalotów i przyszłym wyborem partnera. Chcieli dowiedzieć się, czy samiczka papużki falistej zwraca uwagę na nawoływanie samca, gdy spotyka go pierwszy raz i jakie ma to znaczenie przy doborze przyszłego partnera. Zastanawiali się, czy pierwszym kryterium doboru jest dla samicy podobne brzmienie głosu samca. Stanęli jednak przed problemem rzetelnego przeprowadzenia badań, ponieważ papużki faliste bardzo szybko uczą się nowych dźwięków i każdy samczyk natychmiast dostosowuje swoje nawoływania do głosu samiczki. Istotnym warunkiem powodzenia eksperymentu było więc, by samica papużki falistej mogła usłyszeć i ocenić nawoływania samca, zanim ten będzie miał szansę dostosować głos do jej upodobań. Badacze opracowali zatem system „wirtualnych partnerów” wykorzystując do tego celu monitory, na których wyświetlali nagrane wcześniej samczyki podkładając różne nawoływania. Przed każdym monitorem zainstalowana była żerdź z czujnikiem nacisku, który aktywował film, gdy tylko samiczka na niej wylądowała. W każdym eksperymencie samiczkę pozostawiano z dwoma monitorami, na których wyświetlany był ten sam film, ale tylko pod jeden podkładano głos podobny do jej nawoływania. Pomimo inteligencji papużek falistych i w wysokim stopniu rozwiniętej percepcji wzrokowej samiczki dały się oszukać – zachowywały się tak jakby nagrane na wideo samce były żywe. Wyniki wykazały, że samice wybierały samce, które potrafiły nawoływać podobnie do nich, choć wraz z trwaniem zalotów zawsze wzrasta podobieństwo nawoływań różnych samców. Tradycyjnie biolodzy koncentrują się na badaniach ptasich śpiewów i przyjętym jest, że śpiewy wykorzystywane są do wabienia potencjalnych partnerów oraz do obrony terytorium. Naukowcy zakładają, że w przeciwieństwie do „śpiewu”„nawoływanie” nie dotyczy ptasiego uwodzenia, jednak wyżej opisane badania wydają się temu przeczyć.
Podczas doświadczenia samiczki wysłuchiwały wariacji nawoływań, dzięki czemu uzyskiwały wystarczające informacje do dokonania wyboru partnera. Sugeruje to, że śpiew i nawoływanie nie muszą być oddzielnymi kategoriami wokalnych popisów, jak do tej pory uważano. Nie w pełni jeszcze rozumiemy dlaczego „papuga papuguje”, ale wiemy już, że pod pewnymi względami, jest to pytaniem „dlaczego ptaki śpiewają”.

Źródło: www.sciencedaily.com

W dniach 22-23 listopada br., w godzinach 9:00-18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu przy ul. Fabrycznej 13-15 odbyła się III WYSTAWA PTAKÓW.
Organizatorem było Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Partnerami imprezy byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i Ergo Laboratorium Reklamy. Patronat medialny sprawowało Radio Centrum 106,4 fm, a sponsorami byli:
P.H.U STAL-EX z Kalisza oraz Zakład Zaopatrzenia HYDROSTAL z Konina.

Nasza wystawa cieszyła się rekordową popularnością. Tylu gości jeszcze nasze ptaki nie miały, więc w swoim i ich imieniu wszystkim serdecznie dziękujemy za odwiedziny!
Wdzięczni jesteśmy również partnerom i patronowi medialnemu oraz sponsorom za pomoc, wsparcie i promocję.
Podziękowania kierujemy także do uczestników konkursu Ptaki Fantastyczne za oryginalne i niezwykle twórcze prace, które były dodatkową atrakcją dla naszych sympatyków.
Nowością w historii naszego stowarzyszenia były zorganizowane przez nas I Mistrzostwa Ornitologiczne. Hodowcy zaprezentowali swoje najlepsze okazy, a sędzia Polskiej Federacji Ornitologicznej poddawał je wnikliwej ocenie. Konkurs zakończył się wręczeniem ponad 50. pucharów, co jest dla nas wszystkich dużym sukcesem.
Zapraszamy w przyszłym roku!

W galerii zdjęcia naszego autorstwa oraz zwiedzających, którzy byli tak uprzejmi i udostępnili swoje fotografie. Szczególne podziękowania za wspaniałe ujęcia dla Pani Barbary Gałczyńskiej oraz Pana Marka Lewandowskiego.

Wystawa ptaków egzotycznych w Ołomuńcu

 
12 września 2014r. silną, jedenastoosobową grupą członków KSHPE CALISIA wyruszyliśmy na wycieczkę do Ołomuńca w Czechach podziwiać wystawę ptaków egzotycznych. Wystawa ta jest największą tego typu atrakcją w naszej części Europy. Wrażenia były więc niesamowite, bo większość z nas pierwszy raz widziała tak dużo ptaków różnych gatunków zgromadzonych w jednym miejscu. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie. Po drodze do Ołomuńca zawitaliśmy jeszcze do Przerowa na giełdę, gdzie można nabyć ptaki, pokarm i rozmaite akcesoria hodowlane. Zakupy również zaliczamy do udanych, wszystkim udało się zaopatrzyć w to co zaplanowali.
 
Podsumowując, nasze kolejne przedsięwzięcie było ze wszech miar udane i użyteczne. Poniżej przedstawiam krótki fotoreportaż z naszej eskapady.

Z wizytą w przedszkolu Calineczka

18 czerwca br. Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA zorganizowało pokaz ptaków egzotycznych dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola Calineczka, które znajduje się w alei Wojska Polskiego 30 w Kaliszu.
Członkini Stowarzyszenia – Marta Bień, Prezes Andrzej Werbliński i inicjator spotkania – Sekretarz Radosław Musielak ku wielkiej uciesze dzieci prezentowali swoje ptaki:
papugi kozie, faliste, nierozłączki, wróbliczki, rozelle, nimfy i kanarki. Możliwość dowiedzenia się od hodowców czegoś o ptaszkach i szansa podziwiania skrzydlatych przyjaciół z bliska dostarczyła przedszkolakom wielu wspaniałych wrażeń. Okazja pogłaskania specjalnie na tę okazję przygotowanych, oswojonych: aleksandretty większej i ary nobilis była niesamowitą atrakcją, która sądząc po reakcjach dzieci na długo pozostanie im w pamięci, a w przyszłości może przerodzi się w hodowlaną pasję…
🙂

Dziękujemy za gościnność i miłą atmosferę, zapraszamy do galerii na fotorelację.

WIOSNA W KSHPE CALISIA

No i mamy wiosnę w pełni, a to oznacza, że w ptaszarniach naszych koleżanek i kolegów trwa już okres lęgowy. Lęgi tych spośród nas, którzy zimowali ptaki w ogrzewanych pomieszczeniach zbliżają się ku końcowi, a ci hodowcy, którzy mieli ptaki w wolierach na wolnym powietrzu dopiero mają pierwsze przychówki.

W galerii krótka fotorelacja z hodowli członków KSHPE CALISIA.

Zapraszam
Prezes Andrzej Werbliński

Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie
Delegatów PFO 2014

30 marca br. w Katowicach odbyło się Walne Zebranie Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej, na którym wybieraliśmy nowe władze Federacji na lata 2014–2018.
Nowym Prezydentem został Michał Horzela, a pozostali członkowie Rady Federacji to: Henryk Chojnacki, Mariusz Herich, Artur Kupczak i Jarosław Mitko, zaś Komisję Kontroli Wewnętrznej tworzą: Marian Rychcik, Łukasz Wejman i Marek Żyłkowski.

Dziękujemy ustępującemu Prezydentowi Andrzejowi Jenczurze
i Wiceprezydentowi Markowi Łabajowi za dotychczasową współpracę, a nowym władzom gratulujemy i życzymy sukcesów.

Porządek obrad obejmował również przyjęcie i zatwierdzenie rocznych sprawozdań Rady i Komisji Kontroli Wewnętrznej, zatwierdzenie rocznego planu pracy oraz preliminarza finansowego Rady na 2014 r., ustalenie wysokości składek członkowskich na 2015 r. oraz zatwierdzenie decyzji Rady o przyjęciu nowych członków do PFO.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszego kolegi, wiceprezesa KSHPE CALISIA
Radosława Szymańskiego i sędziego PFO – kolegi Adama Motulewicza. 

 

Pożegnaliśmy
Radosława Szymańskiego

wiceprezesa Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

 

 

25. marca odszedł Radosław Szymański – nasz Kolega, wiceprezes KSHPE CALISIA.

Msza Święta za duszę zmarłego została odprawiona w sobotę 29. marca o godz. 12:00 w Sanktuarium Św. Józefa na Placu Św. Józefa w Kaliszu.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się o godz. 13:00 na Cmentarzu Tynieckim przy ulicy Łódzkiej 106 w Kaliszu. 

Protokół z Walnego Zebrania
Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

 

    W dniu 15 marca 2014 roku o godz. 18:00, w Kaliszu, przy ulicy Nowy Świat 46 odbyło się Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.
W Zebraniu wzięło udział 24 członków KSHPE CALISIA. Obrady otworzył Prezes – Kolega Andrzej Werbliński, który powitał zebranych i zapoznał z porządkiem Zebrania. 

Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania był następujący:
1. Otwarcie Walnego Zebrania.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zebrania i jego zdolności do podejmowania uchwał, tj. sprawdzenie obecności i stwierdzenie, czy jest quorum (obecność 2/3 członków).
4. Ustalenie Prowadzącego Walnego Zebrania.
5. Przyjęcie i zatwierdzenie (lub niezatwierdzenie) rocznych sprawozdań Zarządu.
6. Sprawozdanie merytoryczne
7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i wnioskowanie o udzielenie absolutorium.
8. Rozliczenie z następujących zadań założonych w planie na lata 2013/2014:

 • – rozbudowanie na stronie internetowej Stowarzyszenia działu o hodowlach
  poszczególnych kolegów
  – zorganizowanie wystawy i konkursu w bieżącym Roku,
  – zaproszenie na prelekcję Doktora Nauk Weterynaryjnych Wośka,
  – nawiązanie współpracy z Doktorem Nauk Weterynaryjnych Krzysztofem Krukowskim,
  – organizowanie wspólnych wyjazdów na wystawy zagraniczne,
  – spotkania integracyjnego w lecie u kolegi Radosława Szymańskiego.
 • 9.  Opracowanie planu pracy KSHPE CALISIA na rok 2014.
  10. Sprawozdanie z Walnego Zebrania PFO w Katowicach.
  11. Wybór nowego Gospodarza KSHPE Calisia.
  12. Wolne wnioski.
  13. Zakończenie Zebrania.

      Powyższy porządek Zebrania został przyjęty jednogłośnie. Następnie odczytano sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej stwierdzające, że działalność była prowadzona prawidłowo. Prezes jako Prowadzący Zebranie zaprezentował sprawozdanie merytoryczne KSHPE CALISIA. Sprawozdania przyjęto jednomyślnie.
      W czasie Zebrania przyjęliśmy do Stowarzyszenia Członków Wspierających: Państwa Agnieszkę i Rafała Złotych, Panią Monikę Sochę, Pana Jerzego Kraszkiewicza.
      Na Zebraniu został również opracowany wstępny plan pracy na lata 2014/2015,
  a dotyczy on m.in.:

 • – zorganizowania w bieżącym roku Wystawy, która będzie połączona z konkursem ptaków egzotycznych,
  – zorganizowania u kolegi Marka Barańskiego w okresie letnim imprezy integracyjnej
  z udziałem członków Stowarzyszenia i osób towarzyszących,
  – zorganizowania wspólnych wyjazdów na wystawy zagraniczne do Czech, Holandii
  i Włoch,
  – poszukiwania sali na Wystawę.
 •     Po omówieniu wszystkich planowanych kwestii Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA zostało zakończone.

      Prezes zaprosił na najbliższe zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się 09.04.2014r. w lokalu KSM przy ulicy Serbinowskiej 25.

  Przewodniczący Walnego Zebrania: Andrzej WerblińskiPrezes Zarządu
  Protokolant Walnego Zebrania: Radosław MusielakSekretarz

  Relacja z 76 Ornitologicznych Mistrzostw Polski


   
   
   
   

  W dniach 9 – 15 grudnia w hali MOSiR przy ul. Sportowej 2
  w Czeladzi po raz kolejny odbyły się Ornitologiczne Mistrzostwa Polski, na których blisko 200 hodowców zaprezentowało ok. 2000 ptaków.
  Impreza była udana i dla nas bardzo owocna o czym świadczą zdobyte puchary, dyplomy i niezwykłej urody medale.
  Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz zapoznania się z wyniakami: OMP2013_laureaci.pdf

  Fotorelacja z II Wystawy Ptaków Egzotycznych Kalisz 2013

  Relacja z II Wystawy Ptaków Egzotycznych

  II Wystawa Ptaków Egzotycznych już za nami, ponad 200 ptaków „odfrunęło” do swoich domów.
  Dziękujemy wszystkim miłośnikom ptaków za odwiedziny, partnerom i patronowi medialnemu oraz sponsorom za pomoc, wsparcie i promocję, uczestnikom konkursu PTAKI EGZOTYCZNE za niezwykle twórcze prace, a sympatykom KSHPE CALISIA za życzliwość i miłe słowa pod naszym adresem. Zapraszamy za rok!

  Mówią, piszą o naszej wystawie:

  mdk.kalisz.pl

  rc.fm

  pfo.info.pl

  papugi.xn.pl

  kalisz.pl

  calisia.pl

  polskaniezwykla.pl

  faktykaliskie.pl

  naszrynek.pl

  zyciekalisza.pl

  naszemiasto.pl

  glos.tv

  Zapraszamy na II Wystawę Ptaków Egzotycznych
  organizowaną w dniach 16 – 17 listopada 2013r. w Kaliszu

  Wystawa organizowana jest przez Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA w MDK przy ulicy Fabrycznej 13-15 w Kaliszu.
  Partnerami imprezy są Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu oraz ergo laboratorium reklamy. Patronat medialny objęło Radio Centrum 106,4 fm.
  Sponsorami imprezy są: Stal-Ex i FPHU KEDAR Radosław Szymański.
  Imprezie towarzyszyć będzie Wystawa Pokonkursowa prac plastycznych
  dzieci i młodzieży Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu „PTAKI EGZOTYCZNE”.
  WSTĘP WOLNY.

  Przypominamy o konkursie plastycznym

  Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria SZATNIA oraz KSHPE CALISIA zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym „PTAKI EGZOTYCZNE”. Regulamin i szczegóły uczestnictwa w konkursie znajduje się na stronie MDK w Kaliszu.
  Kliknij tutaj aby zobaczyć REGULAMIN.
  Na prace czekamy do 31 października 2013 r.
  Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się w obecności „niezwykłych gości”. Zapraszamy!

   

  Poznań 2013
  III Seminarium Hodowców Ptaków Egzotycznych

  28 września br. w godz. 9 – 17 w Poznaniu odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Canaria 02 i czasopismo Nowa Exota
  III Seminarium Hodowców Ptaków Egzotycznych.

  Seminarium było bardzo owocne. Przekazano nam wiele cennych informacji na temat hodowli kanarków, papug i turaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady Pana Milana Bartla z Republiki Czeskiej, który omawiał najnowsze trendy w żywieniu papug, a także procedury ręcznego odchowu dużych papug. Odpowiadał na wiele pytań, które nurtowały uczestników Seminarium. Zajmujący był także przegląd ras kanarków śpiewających, którego dokonał niedościgniony znawca – Pan Marian Rychcik. Na temat kanarków wypowiadał się również Pan Gabriel Zawadzki – ekspert w hodowli glosterów i norwików. Następnym wykładowcą był Pan Sławomir Kornatowski – jeden z nielicznych w Polsce hodowców turaków i gołębi egzotycznych. Pan Kornatowski przybliżył nam technologie hodowli tych pięknych i mało znanych ptaków. Ostatnim prelegentem był Pan dr. Robert Myszkowski – lekarz weterynarii, który omówił zagadnienia chorób i zaburzeń układu nerwowego u ptaków.
  Seminarium odbywało się w przemiłej atmosferze, a wykłady stały na wysokim poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w tak profesjonalnej imprezie.

  Krótkie sprawozdanie sporządził
  Andrzej Werbliński
  Prezes Kaliskiego Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych Calisia

  Noc Kupały
  Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Nekli

  22 czerwca 2013 roku w Nekli miała miejsce coroczna impreza pod nazwą
  „Noc Kupały”.
  Jedną z wielu atrakcji towarzyszących imprezie była wystawa papug i ptaków egzotycznych zorganizowana przez Stowarzyszenie Hodowców Papug
  i Ptaków Egzotycznych „KAKADU”
  .
  KSHPE CALISIA zostało zaproszone na tę wystawę jako zaprzyjaźnione stowarzyszenie. Pojechało trzech naszych kolegów: kolega Leonard Majda zaprezentował piękne rozelle słomkowe, kolega Radosław Szymański wystawił oswojoną, ręcznie karmioną mnichę nizinną, rudosterkę zielonolicą, konurę słoneczną oraz arę nobilis a kolega Radosław Musielak parę rozelii rubino, parę nimf oraz dwie oswojone papużki faliste i łąkówkę z ręcznego odchowu.
  Za udział w wystawie otrzymali podziękowania i dyplomy.
  Wystawie jak co rok towarzyszyły liczne występy znanych zespołów, m.in. grupy Volver oraz pokazy akrobacyjne i występy zespołów tanecznych. Na koniec imprezy byliśmy świadkami pięknego pokazu sztucznych ogni.
  Imprezę oceniamy jako bardzo udaną i dobrze zorganizowaną. Mile i owocnie spędziliśmy czas nawiązując nowe kontakty z hodowcami z całej Polski.

  Spotkanie hodowców KSHPE CALISIA

   

      6 lipca 2013 roku odbyła się impreza integracyjna Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Po raz kolejny gościliśmy u wiceprezesa – kolegi Radka Szymańskiego i jego żony – Pani Joanny Krzyżanowskiej-Szymańskiej.
  Obecni byli zarówno czynnie działający członkowie Stowarzyszenia jak i dawni koledzy, nasi sympatycy, a także zaprzyjaźniony doktor nauk weterynaryjnych – Pan Krzysztof Krukowski. Pogoda była słoneczna, a humory szampańskie. Nie zabrakło też dobrej muzyki serwowanej przez didżeja w osobie prezesa Andrzeja Werblińskiego
  i smacznych kąsków znad ogniska. Zupa gulaszowa autorstwa Pani Barbary Majdy była wprost wyborna, a tort niezwykle efektowny i pyszny. Kolega Leonard Majda zaś umilał nam czas swoim śpiewem. Spotkanie upłynęło w bardzo przyjacielskiej atmosferze, co obrazują fotografie w naszej galerii. Zapraszamy do oglądania!

  Przypominamy

  Zebrania KSHPE CALISIA odbywają się w każdą drugą środę miesiąca
  za wyjątkiem wakacji (lipiec, sierpień) w Klubie Osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  na ul. Serbinowskiej 25 w Kaliszu o godzinie 18:00

  [mappress mapid=”2″]

  Archiwum wpisów

  Zobacz wcześniejsze wpisy, które zostały przeniesione do archiwum.   

  Protokół z Walnego Zebrania
  Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

   

      W dniu 31 marca 2013 roku o godz. 18:00, w Kaliszu, przy ulicy Nowy Świat 46 odbyło się Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.
  W Zebraniu wzięło udział 24 członków KSHPE CALISIA. Obrady otworzył Kolega Prezes – Andrzej Werbliński, który powitał zebranych i zapoznał z porządkiem Zebrania.   

  Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania był następujący:
  1. Otwarcie Walnego Zebrania.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zebrania i jego zdolności do podejmowania uchwał, tj. sprawdzenie obecności i stwierdzenie, czy jest quorum (obecność 2/3 członków).
  4. Ustalenie Prowadzącego Walnego Zebrania.
  5. Sprawozdanie finansowe KSHPE Calisia.
  6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i wnioskowanie o udzielenie absolutorium.
  7. Sprawozdanie merytoryczne.
  8. Podjęcie uchwał w sprawie składki członkowskiej na 2014 rok.
  9. Nadanie koledze Dariuszowi Okońskiemu tytułu Honorowego Członka KSHPE Calisia, oraz koledze Aleksandrowi Antkowiakowi tytułu Członka Zasłużonego KSHPE Calisia.
  10. Sprawozdanie z Walnego Zebrania PFO w Katowicach.
  11. Wybór skarbnika KSHPE Calisia
  12. Opracowanie planu pracy KSHPE na lata 2013/2014
  13. Wolne wnioski
  14. Zakończenie Zebrania

      Powyższy porządek Zebrania został przyjęty jednogłośnie. Następnie odczytano sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej stwierdzające, że działalność była prowadzona prawidłowo. Prezes jako Prowadzący Zebranie zaprezentował sprawozdanie merytoryczne KSHPE CALISIA. Sprawozdania przyjęto jednomyślnie. Po czym dyskutowano o wysokości rocznej składki na rok 2014. Kolega Radosław Szymański poddał pod rozwagę pozostanie przy kwocie 70,00 zł, kolega Paweł Walczak zaproponował podniesie składki do 80,00 zł, a kolega Leonard Majda zasugerował, by składać się po 100,00 zł. Przegłosowano ostatni wniosek przewagą 14 głosów. 5 kolegów głosowało za składką 70,00zł, 2 za kwotą 80,00zł, a 3 kolegów wstrzymało się od głosu.
      Zgodnie z porządkiem obrad głosowano też w sprawie obsady stanowiska skarbnika KSHPE Calisia. Stanowisko to będzie odtąd piastował jednomyślnie wybrany kolega Leonard Majda.
      Na Zebraniu został również opracowany wstępny plan pracy na lata 2013/2014,
  a dotyczy on m.in.:

 • – rozbudowania na stronie internetowej Stowarzyszenia działu o hodowlach poszczególnych kolegów (wnioskodawca – kolega Eryk Złoty zasugerował, by pojawiły się dokładniejsze wykazy hodowanych ptaków wraz z ich charakterystykami)
  – zorganizowania wystawy i konkursu w bieżącym roku
  – zaproszenia na prelekcję Doktora Nauk Weterynaryjnych Wośka (propozycja kolegi Sławomira Trzęsały)
  – nawiązania współpracy z Doktorem Nauk Weterynaryjnych Krzysztofem Krukowskim (propozycja kolegi Radosława Szymańskiego)
  – organizowania wspólnych wyjazdów na wystawy zagraniczne
  – spotkania integracyjnego w lecie u kolegi Radosława Szymańskiego
 •     Po omówieniu wszystkich planowanych kwestii Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA zostało zakończone.

      Prezes zaprosił na najbliższe zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się 10.04.2013r. w lokalu KSM przy ulicy Serbinowskiej 25.

  Przewodniczący Walnego Zebrania: Andrzej WerblińskiPrezes Zarządu
  Protokolant Walnego Zebrania: Radosław MusielakSekretarz

  Walny Zjazd Delegatów
  Polskiej Federacji Ornitologicznej 2013

   
   
   

  23 marca 2013 roku w Katowicach odbyło się Walne Zebranie Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej.
  Nasze Stowarzyszenie reprezentowali koledzy:
  Andrzej Werbliński, Leonard Majda, Radosław Musielak.

  Postanowienia Walnego Zebrania to między innymi:
    – podtrzymanie wysokości składki członkowskiej na poziomie 30 złotych/rok,
    – zniesienie składki od niepełnoletnich członków stowarzyszeń,
    – rozwiązanie problemu płacenia składki członkowskiej członków nabywających     członkostwo (i CIH) w czasie trwania roku (nie na dzień 1 stycznia danego roku),
    – plan rozbudowy oprogramowania informatycznego do obsługi PFO i otwarcie go na     nowe aktywności,
    – deklaracja Rady Federacji, że opracuje zasady korzystania przez stowarzyszenia
      z programu do obsługi wystaw,
    – przyjęcie jako członka rzeczywistego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Hodowców     Małej Egzotyki GOULDA z Zabrza.

  DOKARMIANIE PTAKÓW

   

      Dokarmianie ptaków zimą to niejednokrotnie ratowanie im życia. Bez naszego wsparcia mniej doświadczone, osłabione lub stare ptaki mają zdecydowanie mniejsze szanse na przetrwanie w czasie obfitych opadów śniegu i mrozów kiedy krótkie i zimne dni utrudniają dostęp do pokarmu.
  Decydując się na to musimy być rzetelni i konsekwentni, bo tylko ciągłość dokarmiania będzie skuteczną pomocą. Ptaki mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia, kojarzą dane miejsce ze źródłem pokarmu już po kilkukrotnym jego dostarczeniu. Sporadyczne dokarmianie jest więc nieodpowiedzialne. Głodne zwierzęta zamiast szukać pożywienia, będą na nie czekać marnując czas i energię, co może je doprowadzić nawet do śmierci głodowej. Z tego względu raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny. Wraz z jej nadejściem, kiedy pożywienie jest już łatwo osiągalne kończymy dokarmianie, by ptaki nie przywykły do pomocy przez cały rok.

  Karmnik

      Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest karmnik, który należy ulokować w miejscu bezpiecznym, z dala od krzewów, bo ich sąsiedztwo może sprzyjać atakom ze strony kotów. Ważna jest też konstrukcja karmnika – powinien on chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. W pobliżu możemy umieścić poidełko.

  Musimy dbać o czystość: usuwać odchody i resztki jedzenia, by zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii.

  autor Edmund Adler

  Karma

      Ptaki najlepiej dokarmiać: ziarnami, daktylami, morelami, ligustrem, porzeczkami, pokrojonymi rodzynkami, zamrożonymi owocami czarnego bzu, aronią i orzechami, niesoloną słoniną lub smalcem, także okruchami pieczywa. Nie powinny być jednak głównym składnikiem pokarmowym, a jedynie uzupełnieniem, bo zbyt duża liczba chleba
  w pożywieniu może powodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli chleb będzie nieświeży.
  Nie zapominajmy też o naczyniach z czystą wodą.

   
   
   
  Dokarmianie ptaków to ocalanie czyjegoś życia, źródło satysfakcji i ogromnej przyjemności, a także edukacja wynikająca z obserwacji naszych skrzydlatych braci.

  Jako ciekawostka, dla miłośników oryginalnych form, prezentujemy projekty niekonwencjonalnych karmników.

  Mówią, piszą o naszej wystawie:

  mdk.kalisz.pl

  ergoreklama.pl

  rc.fm

  pfo.info.pl

  kalisz.pl

  calisia.pl

  faunaflora.com.pl

  nowaexota.eu

  aviornis.com.pl

  ok24.tv

  baza-dziecka.pl

  papugi.xn.pl


  Przypominamy, że w dniach 24-25 listopada 2012 roku, w godzinach: 10:00-18:00, w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, przy ul. Fabrycznej 13-15 odbyła się WYSTAWA PTAKÓW.

  Organizatorem imprezy było Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA, partnerami imprezy były Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu
  oraz ergo laboratorium reklamy. Patronat medialny objęło Radio Centrum 106,4 fm.

  Imprezie towarzyszyła Wystawa Pokonkursowa prac plastycznych dzieci
  i młodzieży MDK.

  Eryk Złoty na Mistrzostwach w Łodzi

  W dniach 7-11 listopada Łódzkie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych zorganizowało Mistrzostwa Ziemi Łódzkiej 2012, w których uczestniczył nasz najmłodszy hodowca Eryk Złoty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Eryka z imprezy.

  Wielkie przygotowania

  „Budowaliśmy, budowaliśmy i wybudowaliśmy…” klatki na wystawę gotowe. 🙂

  Organizujemy wystawę ptaków w Kaliszu


  W dniach 24-25 listopada 2012 roku, w godzinach: 10:00-18:00,
  w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, przy ul. Fabrycznej 13-15
  odbywać się będzie WYSTAWA PTAKÓW.

  Organizatorem imprezy jest Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA, partnerami imprezy są Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu oraz ergo laboratorium reklamy. Patronat medialny objęło Radio Centrum 106,4 fm.
  Imprezie towarzyszyć będzie Wystawa Pokonkursowa prac plastycznych dzieci
  i młodzieży MDK.

  WSTĘP WOLNY.

  Wielkie przygotowania

  Wystawa za dwa miesiące, ale przygotowania idą pełną parą! Fotografie w galerii uwieczniają nasz wspólny trud – budowanie klatek, by ptaki mogły się godnie i elegancko prezentować, i by czuły się komfortowo, a zwiedzający podziwiali je w pełnej krasie.

  Protokół z Walnego Zebrania
  Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA

  W dniu 31 marca 2012 roku o godz. 17:00, w Kaliszu, przy ulicy Nowy Świat 46 odbyło się Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA.

  W Zebraniu wzięło udział 25 członków KSHPE CALISIA, zgodnie z listą obecności sporządzoną tamże.

  Obrady Walnego Zebrania otworzył Kolega Prezes – Andrzej Werbliński, który powitał zebranych i zapoznał z porządkiem Zebrania.

  Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania był następujący:

  1. Otwarcie Walnego Zebrania.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zebrania i jego zdolności do podejmowania uchwał, tj. sprawdzenie obecności i stwierdzenie, czy jest quorum (obecność 2/3 członków).

  4. Ustalenie Prowadzącego Walnego Zebrania.

  5. Przyjęcie i zatwierdzenie (lub niezatwierdzenie) rocznych sprawozdań Zarządu.

  6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i wnioskowanie o udzielenie absolutorium.

  7. Podjęcie uchwał w sprawie składki członkowskiej na 2013 rok.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Sądu Koleżeńskiego.

  9. Wolne wnioski (obrączki).

  10. Zakończenie Walnego Zebrania.

  Powyższy porządek Zebrania obecni przyjęli jednogłośnie.

  Wysłuchano sprawozdania finansowego kolegi Skarbnika – Marka Fingasa.
  Po czym kolega Leonard Majda odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
  stwierdzające, że działalność była prowadzona prawidłowo.
  Następnie Prezes (wybrany na Prowadzącego Walnego Zebrania) zaprezentował sprawozdanie merytoryczne KSHPE CALISIA.
  Obecni członkowie przyjęli jednomyślnie sprawozdania: Zarządu i Komisji
  Rewizyjnej.

  W dalszej części Walnego Zebrania Zarząd zaproponował, by wysokość
  rocznej składki dla KSHPE CALISIA na rok 2013 wynosiła 70,00 zł
  (słownie: siedemdziesiąt złotych 00/100) od każdego członka.
  Kolega Sławomir Trzęsała poddał pod rozwagę składkę w wysokości 100,00 zł
  (słownie: sto złotych 00/100).
  Wyżej wymienione propozycje poddano głosowaniu, a wyniki kształtowały się
  następująco:

  19 kolegów głosowało za składką 70,00zł/rok
  3 kolegów głosowało za składką 100,00zł/rok
  3 kolegów wstrzymało się od głosu
  Przewagą głosów przyjęto składkę zaproponowaną przez Zarząd, tj. 70,00zł/rok.

  Zgodnie z porządkiem obrad koledzy zgłosili propozycje kandydatów do Sądu Koleżeńskiego. W drodze głosowania powołano Sąd Koleżeński w składzie:

  Kolega Paweł OlekPrzewodniczący uzyskał 25 głosów
  Kolega Sławomir TrzęsałaWiceprzewodniczący uzyskał 25 głosów
  Kolega Radosław MusielakSekretarz uzyskał 25 głosów

  W ramach wolnych wniosków omawiano poniższe zagadnienia:

  nowe legitymacje członkowskie dla kolegów
  klatki na wystawę KSHPE CALISIA
  obrączki

  Po wyczerpaniu porządku obrad, Walne Zebranie Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA zostało zakończone.

  Prezes przypomniał termin zebrania Stowarzyszenia – 11.04.2012r. w lokalu KSM Kalisz, ul Serbinowska 25.

  Przewodniczący Walnego Zebrania:
  Andrzej WerblińskiPrezes Zarządu

  Protokolant Walnego Zebrania:
  Włodzimierz ŚwitalskiSekretarz

  Walne Zebranie Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej

  24 marca 2012 roku w Katowicach odbyło się Walne Zebranie Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej.
  W spotkaniu wzięło udział 45 delegatów z 14 stowarzyszeń członkowskich, nas reprezentowali koledzy:
  Andrzej Werbliński, Leonard Majda, Radosław Musielak.
  Na Zebraniu przyjęliśmy sprawozdanie z działalności Rady Federacji oraz sprawozdanie finansowe, zatwierdziliśmy decyzję dotyczącą przyjęcia krakowskiego stowarzyszenia Barrabanda, uchwaliliśmy na 30 zł wysokość składki na rzecz PFO za rok 2013. Rozmawialiśmy o zmianach w Sekcji Sędziów oraz COM i OMJ, także
  o sposobie zamawiania obrączek hodowlanych.
  Poruszona została również kwestia organizacji Mistrzostw Polski i udział naszych polskich hodowców w 61 Ornitologicznych Mistrzostwa Świata w Hasselt w przyszłym roku.

  Prelekcja dr n. wet. Andrzeja Jędruszuka

  W dniu 14 marca 2012 roku z inicjatywy KSHPE Calisia odbyła się prelekcja Pana dr n. wet. Andrzeja Jędruszuka – przedstawiciela firmy Biofaktor. Spotkanie dotyczyło produktów tej firmy oraz ich roli we wspomaganiu diety ptaków
  w celu polepszenia ich kondycji i zdrowia.

  Prelekcja była bardzo ciekawa i pouczająca, członkowie naszego stowarzyszenia
  mieli szereg pytań, na które prelegent w sposób niezwykle wyczerpujący odpowiadał.

  74 ORNITOLOGICZNE MISTRZOSTWA POLSKI

    W dniach 4 – 11 grudnia 2011 roku w hali MOSiR przy ul. Sportowej 2 w Czeladzi odbyły się 74 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski. Tegoroczny konkurs i wystawa obfitowały
  w większą ilość ptaków egzotycznych niż w latach minionych, ich liczba okazała się nawet rekordowa – Czeladź „gościła” bowiem w tych dniach aż dwa tysiące ptaków!

  Nasze Stowarzyszenie reprezentowali koledzy: Andrzej Werbliński, który wystawił jedną kolekcję wystawowych papużek falistych, Włodzimierz Świtalski z dwoma kolekcjami wystawowych papużek falistych i jedną kolekcją nierozłączek oraz Henryk Jędraszczyk, który zaprezentował dwie kolekcje aleksandrett obroźnych. Jurorzy ocenili nasze ptaki przyznając Włodzimierzowi Świtalskiemu III miejsce za nierozłączki oraz V i VI miejsce za wystawowe papużki faliste, VII miejsce w tej ostatniej kategorii zajął Andrzej Werbliński, a aleksandretty obroźne kolegi Henryka Jędraszczyka dostały I lokatę.
  Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w naszej Galerii.

  Dziękujemy oddziałowi Czeladź za organizację tegorocznych mistrzostw.

  NOC KUPAŁY
  Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Nekli

  Materiał filmowy udostępniony dzięki uprzejmości portalu FaunaPlanet.tv
  Kliknij na zdjęcie aby odtworzyć materiał.

  NOC KUPAŁY
  Wystawa papug i ptaków egzotycznych w Nekli

  25 czerwca 2011 roku w Nekli miała miejsce impreza pod nazwą „Noc Kupały”.

  Jedną z atrakcji niezwykle bogatego programu była wystawa papug i ptaków egzotycznych zorganizowana przez Stowarzyszenie Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych „KAKADU”.
   
   
   KSHPE CALISIA jako zaprzyjaźnione stowarzyszenie zostało zaproszone na tę wystawę. Pojechaliśmy silną, jedenastoosobową grupą,
  a dwaj nasi członkowie wystawili papugi ze swoich hodowli. Kolega Leonard Majda zaprezentował piękne rozelle białolice mutacji rubionowej i konury złotoczelne. Kolega Radosław Szymański wystawił zaś oswojone, ręcznie karmione mnichy nizinne, wśród których było pięć wyjątkowych, bo lotowanych okazów. Swobodne loty mnich zostały przez nas uwiecznione na zdjęciach, które zaprezentowaliśmy hodowcom i odwiedzającym.
  Dokumentacja ta cieszyła się wielkim zainteresowaniem, bo loty na wolności wydają się być na tyle niesamowite i niewiarygodne, że gdyby nie zdjęcia niektórzy hodowcy nie byliby w stanie w nie uwierzyć.

  Za udział w wystawie koledzy Radosław Szymański i Leonard Majda otrzymali podziękowania i dyplomy. Natomiast nasze Stowarzyszenie z rąk samego Burmistrza Miasta i Gminy Nekli – Pana Karola Balickiego otrzymało pamiątkowy puchar.
  Imprezę oceniamy jako bardzo udaną i dobrze zorganizowaną przez SHPiPE „KAKADU”. Mile i owocnie spędziliśmy czas nawiązując nowe kontakty z hodowcami z całej Polski.

  Spotkanie hodowców KSHPE CALISIA

  11 czerwca 2011 roku w gościnnych progach wiceprezesa – kolegi Radka Szymańskiego
  i jego żony – Pani Joanny Krzyżanowskiej-Szymańskiej odbyła się impreza integracyjna Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA. Sobotnia słoneczna aura wyjątkowo nam sprzyjała. Czas umilała wesoła muzyka biesiadna, co było zasługą wielkiego audiofila – prezesa Andrzeja Werblińskiego.
  W przyjemnej atmosferze spędziliśmy czas na rozmowach, których głównym tematem była oczywiście wymiana spostrzeżeń na temat naszych hodowli. Największą atrakcją spotkania było lotowanie pięciu mnich nizinnych naszego gospodarza. Mnicha nizinna to papuga, która pochodzi z Ameryki Południowej. Długość jej ciała to ok. 29 cm,
  a rozpiętość skrzydeł ok. 45 cm. Ciekawostką jest fakt, że mnicha jest jedyną papugą, która nie wykorzystuje dziupli i jam tylko samodzielnie buduje gniazda. Obserwowanie ich swobodnych lotów zapierało dech w piersiach, bowiem dla każdego hodowcy jest to niesamowity, bardzo poruszający widok.W programie imprezy znalazło się także pieczenie kiełbasek i kosztowanie pysznej grochówki, którą zawdzięczamy Pani Barbarze Majdzie – żonie kolegi Lonarda Majdy. Spotkanie było bardzo udane o czym świadczą fotografie umieszczone w galerii. Zapraszamy do oglądania!

  Przypominamy

  Zebrania KSHPE CALISIA odbywają się w każdą drugą środę miesiąca
  za wyjątkiem wakacji (lipiec, sierpień) w Klubie Osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  na ul. Serbinowskiej 25 w Kaliszu o godzinie 18:00

  [mappress mapid=”2″]

  Walny Zjazd Delegatów Polskiej Federacji Ornitologicznej

  27 marca 2011 roku wzięliśmy udział w Walnym Zjeździe Delegatów stowarzyszeń wchodzących w skład Polskiej Federacji Ornitologicznej. Na zjazd przybyło 44 Delegatów
  z 13 stowarzyszeń członkowskich. Kaliskie Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Egzotycznych CALISIA reprezentowali
  w Katowicach: Andrzej Werbliński, Radosław Szymański,
  Marek Fingas, Leonard Majda.
  Obrady dotyczyły: przyjęcia i zatwierdzenia sprawozdania
  i rozliczenia finansowego Rady Federacji za rok sprawozdawczy, przyjęcia rocznego sprawozdania Komisji Kontroli Wewnętrznej, rozpatrzenia wniosków Rady Federacji o wykluczenie z PFO stowarzyszeń, które nie przestrzegają Statutu i nie wywiązują się z przyjętych na siebie obowiązków, zatwierdzenia Regulaminu działania Rady Federacji, zatwierdzenia wyboru skarbnika Rady Federacji, ustalenia składki członkowskiej na rok 2012 i lata następne, dokonania zmiany statutu PFO oraz przedstawienia planu pracy Rady Federacji na rok 2011.
  Zjazd będziemy wspominać bardzo mile, gospodarze przyjęli wszystkich niezwykle serdecznie, a dyskusje były owocne.